Szilágyi Imre: “Nyugati” és “keleti” típusú szénhidrogén vagyon osztályozási rendszerek...

Leírás: 

November 6. (szerda) 17.00 – 19.00 óra
AAPG Eötvös Student Chapter, MFT Nyersanyagföldtani Szakosztály
ELTE Lágymányosi Campus, Déli épülettömb, 2.712 terem (1117 Budapest, Pázmány P. sétány 1/c)

Előadóülés

Szilágyi Imre (mesteroktató, ELTE): “Nyugati” és “keleti” típusú szénhidrogén vagyon osztályozási rendszerek harmonizációja: egy megoldhatatlan feladat

Az előadás témája a szénhidrogén ásványvagyon osztályozás, amely az olajipar  legfontosabb, földtudományos és mérnöki alapokon nyugvó üzleti területe.

A különböző szemléletű természeti erőforrás osztályozási rendszerek harmonizációja a szilárd ásványi nyersanyagok és a szénhidrogén fluidumok kutatásának egyik örökzöld témája. Ezen belül is talán a legérdekesebb kérdések az állami nyilvántartási rendszerek és a vállalatok készletértékelési jelentéseinek összevetésére irányuló próbálkozások során merülnek fel.

A „nyugati” és „keleti” típusú szénhidrogén vagyon becslési és értékelési rendszereket tanulmányozva szakmai és üzleti kulturális okokra visszavezethető jelentős különbségeket figyelhetünk meg.  A „keleti” olajvállalatok napjainkban zajló privatizációjakor e különbségek és azok áthidalása különös jelentőséget nyer, hiszen a vállalatok számára kötelezővé válik a „nyugati” típusú vagyon értékelési módszertanok bevezetése.

Az előadás a „nyugati” és „keleti” rendszer két jól ismert típusát, a Society of Petroleum Engineers és tászervezetei által gondozott, 2018-ban megújított PRMS-t (Petroleum Resources Management System), illetve az Orosz Föderáció Természeti Erőforrások Minisztériumának Kőolaj- és Földgáz Vagyon Osztályozási Rendszerét, az RF2013-at veti össze.

A két rendszer céljaiban, osztályozási kritériumaiban, nevezéktanában és főként becslési módszertanában meglévő különbségek bemutatásán keresztül láttatni fogjuk, hogy a korábbi és jelenkori összevetési kísérletek miért szenvedtek kudarcot, vagy legalábbis miért hoztak kétes, a szakemberek jó része által megkérdőjelezett eredményt.