Nyári olvasmányajánló

Leírás: 

Tisztelt Tagtársak!

A nyári időszakra való tekintettel összegyűjtöttük a földtudományi vonatkozású hazai folyóirat- és könyvújdonságokat.

Földtani Közlöny

Természetesen nem is kezdhetnénk mással, mint a Magyarhoni Földtani Társulat folyóiratával, az 1870 óta megjelenő Földtani Közlönnyel, mely online ingyenesen elérhető mindenki számára.

Az aktuális kötetek elérhetők az alábbi oldalon:

https://ojs.mtak.hu/index.php/foldtanikozlony

Az archív számok mindegyike elérhető az Elektronikus Periodika Archívumban:

https://epa.oszk.hu/01600/01635

 

Tisztelt Olvasók!

Legfrissebb számunkban Búcsúzunk Póka Teréztől. Társulatunk közéleti ügyeit két esettanulmány és egy csokor színes, rövidközlemény követi. Betekintést nyerünk az északmagyarországi középső miocén kisgerinces leletekbe és azok rétegtani jelentőségébe. Ezt egy kevésbé ismert téma, a furadékok, furadékgázok szervesgeokémiai elemzése és egy példa bemutatása követi. Azt is megtudhatjuk, hogy milyen ritka kincs a heteromorf ammonitesz egy kiemelkedően gazdag villányi lelőhelyen. Egy rövidéletű, ám annál igéretesebb paleontolóiai folyóirat nyomába eredhetünk, majd Zsigmondy Vilmos munkásságáról, eredményeiről olvashatunk. Az időutazást a 60-as évek geológus képzésre emlékező írás zárja.

Jó szerencsét!
Sztanó Orsolya
főszerkesztő

 

 

Magyar Geofizika

Társszervezetünk, a Magyar Geofizikusok Egyesülete adja ki a Magyar Geofizika című online szaklapját, mely szintén teljes szöveggel elérhető online.

https://mbfsz.gov.hu/Magyar_Geofizika

Az idei kötet szakcikkei az alábbi témákkal foglalkoznak:

Nagy felbontóképességű szerkezetkutató 3D szeizmikus mérések a Bodai Agyagkő Formáció (BAF) kutatására a NyugatMecsekben

Eredmények és tapasztalatok a VLF módszer területén.

GEOLitera kiadó könyvújdonságai

Tavalyi évben jelent meg társelnökünk, Főzy István Bersek Kőzetek és kövületek, Egy gerecsei hegy című monográfiája.

A kötet a Fülöp József által gyűjtött minegy 12.000 kréta ősmaradvány feldolgozásának eredményei mellett a területtel kapcsolatos szedimentológiai, geokémiai és tektonikai eredményeket is közérthető formában foglalja össze.

Az idei év első kiadványa Vajda Tamás tollából  A szegedi Alföldkutatás története - A Szegedi Alföldkutató Bizottság és az Alföldi Tudományos Intézet története (1928-1949) című monográfiája. A tudománytörténeti igényességű, népszerűsítő formában megírt kötet számos korabeli dokumentumra támaszkodva ismerteti a szegeden megszervezett szakmai egyesület két évtizedes szerteágazó szakmai tevékenységét.

Néhány hete jelent meg Veres Zsolttól a sokak által már nagyon várt GEOKÉKTÚRA Az Országos Kéktúra földtudományi értékei című kötet. A kötet szemelvényeit hosszú évek óta olvashattuk a kövek mesélnek című blogon, melyet sok ezres követőtábor olvas.

Könyvismertető a Szegedi Tudományegyetem honlapján is elérhető.  

A Geolitera kiadó összes kötetéről minden fontos információ megtalálható a kiadó honlapján

A könyvek megvásárolhatók a Flaccus könyvesboltban: https://www.flaccus.hu

 

 

Poetica Speleologica

Hazslinszky Tamás utolsó nagy munkája

 

2024. február 21-én, a Szemlő-hegyi-barlang vetítőtermében került sor arra a rendezvényre, melyen a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat márciusban elhunyt címzetes elnöke még személyesen  mutathatta be a Fleck Nórával közösen összegyűjtött és közreadott anyagot.

A 457 oldalas, magánkiadásban megjelent kötetben 215 szerző közel 600 verse, versrészlete kapott helyet. Az 1500-as évektől napjainkig olyan művek szerepelnek a könyvben, melyek a barlangkutatás, barlangjárás témaköréből vett kifejezéseket tartalmazzák. Az ismert magyar költők mellett amatőr barlangkutatók által írott versek is szerepelnek a gyűjteményben, így olvashatók itt többek között Maucha László, Nagy Gergely Domokos, Szablyár Péter és Szunyogh Gábor alkotásai. A kötet összeállítói igyekeztek az egyes szerzőkre vonatkozó legfrissebb életrajzi adatokat is közreadni. Továbbá ahol lehetett és szükség volt rá, ott a barlangok azonosítására is kísérletet tettek, valamint bemutatták a szerző és a barlang kapcsolatát.

A kötet számos, a barlangi állatokkal kapcsolatos (barlangi medve, denevér, sárkány) gyermekverset is tartalmaz, így azok olvasásához a fiatalabb korosztály is kedvet kaphat.

Gyarmati Gábor, a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat tagja az alábbiakat írta a könyvről:

„Nem állom meg, hogy meg ne írjak. Igazán gratulálok a kiadványhoz. Remek darab, s azt kell mondanom hiánypótló mű.  Bevallom, én soha nem gondolkodtam el rajta, hogy a barlang mint téma mennyire indította meg a magyar költőket, verselőket, de álmomban sem gondoltam volna, hogy ennyien ( s vélhetően még többen) vannak. Hatalmas munka volt ezt így, ilyen szépen, korrekten, precízen összegyűjteni.

Köszönöm, hogy rendelkezhetek egy példánnyal. Örömmel fogom forgatni. (Egyik másik egészen meghatott. )”

 A könyv kereskedelmi forgalomba nem kerül. Ára: 4000 Ft Megrendelhető a hazsi.fleck@gmail.com elektronikus címen.

A befolyt bevételből a Hazslinszky Tamás emlékére, az általa szervezett, 20 évet felölelő társulati tanulmányutaknak emléket állító kötetet szeretnénk 2025-ben kiadni.

Fleck Nóra

 

Podcast

Akik szívesen hallgatnak podcast típusú beszélgetéseket, azoknak figyelmébe ajánljuk a Tér-kép-infó című sorozatot, az ELTE Térképtudományi és Geoinformatikai Intézet rendezésében.

Elérhető a youtubeon:

https://www.youtube.com/@elte.terkep

Az MFT hibrid és online rendezvényei is visszanézhetők, vezetés közben hallgathatók. 

https://www.youtube.com/@magyarhonifoldtanitarsulat463

Az egyes napok előadásainak listája a videók leírásában láthatók. Ott az időpontra kattintva a kiválasztott előadás indítható közvetlenül.

 

Minden kedves Tagtársunknak szép nyarat, tartalmas terepbejárásokat és jó pihenést kívánunk!

Jó szerencsét!

 

Bodor Emese