Dudich Endre Emlékérem ügyrendje

Dudich Endre Tudománytörténeti Emlékérem
ügyrend tervezet

Dudich Endre önéletrajzi írása "Tudományos kaland, kalandos tudomány"  itt olvasható

A Magyarhoni Földtani Társulat (MFT) Tudománytörténeti Szakosztálya 2018. januárban elhatározta, hogy a 2016. november 3-án elhunyt Dr. Dudich Endre személyének, kimagasló szakmai, társulati, kiemelten hazai és nemzetközi tudománytörténeti munkásságának méltó megőrzése érdekében 

„DUDICH ENDRE TUDOMÁNYTÖRTÉNETI EMLÉKÉREM”
néven emlékérmet alapít.

A MFT Választmánya 2018. február 22-ei ülésén az emlékérem alapításával egyetértett.

Dr. Dudich Endre a MFT-nak 1953-tól, 63 évig tagja volt, 1998-tól tiszteleti tagja, 2000-2006. között társelnöke. 1997-2003-ig a Tudománytörténeti Szakosztály elnökeként, 2003-2006. között társelnökeként végzett kiemelkedően hasznos, hazai és nemzetközi szinten elismert földtani tudománytörténeti tevékenységet.
Évtizedeken át dolgozott a Tudománytörténeti Szakosztály vezetőségében, rendszeresen tartott előadásokat, publikált tudománytörténeti cikkeket hazai és nemzetközi folyóiratokban. A Földtani Közlönyben megjelent irodalomjegyzéke szerint – megemlékezéseken és könyvismertetéseken kívül – 49 tudománytörténeti témájú publikációja jelent meg itthon és külföldön, több nyelven.
Megírta Dobos Irma és Székyné Fux Vilma társszerzőkkel „A Magyarhoni Földtani Társulat harmadik félévszázada” c.  tudománytörténeti összefoglalást. 
A Földtani Tudománytörténeti Évkönyv szerkesztőbizottságának tagja, és rendszeres szerzője volt.
A Földtani Tudománytörténeti Évkönyv különszámainak megjelenését angol nyelven is szorgalmazta, a fordításban és lektorálásban rendszeresen részt vett. 2004-ben 70. születésnapjára a Földtani Tudománytörténeti Évkönyv 8. különszáma az Ő munkásságának tiszteletére jelent meg.
Az INHIGEO – International Commission ont the History of Geological Sciences – főtitkára volt 1984-1989. között. 
A Magyar UNESCO Bizottság Természettudományi Albizottságának elnöke volt 1993-1995. között.
1993-ban a Francia Földtani Társulat (Société Géologique de France) külföldi alelnöke volt.
Az Európai Földtani Társulatok Szövetségének (AEGS) elnöke volt 1993-1995. között.
A Bécsi Földtani Intézet levelező tagja volt.
A Szerb Földtani Társulat tiszteleti tagja volt.
Mindezen tisztségeiben, rendkívüli nyelvtudás képességét felhasználva, évtizedeken át képviselte a magyar földtani szakma eredményességét, jogosan illette meg a „magyar földtan diplomatája” elnevezés.
Mindezek alapján kijelenthetjük, hogy a magyar földtani tudománytörténet értékeinek megőrzésében és népszerűsítésében kitartó és áldozatos munkát végzett. Nemzetközi ismertsége révén, tudásával és személyével tiszteletet és elismerést ért el a magyar földtan számára. Mindezek méltóvá teszik arra, hogy az utókor Tudománytörténeti Emlékérem formájában is tisztelje és megőrizze emlékét.

Az Emlékérem leírása:
Az Emlékérem homlokzati oldalán Dudich Endre dombormű képmása látható DUDICH ENDRE 1934-2016 körirattal. Hátoldalán köriratban MAGYARHONI FÖLDTANI TÁRSULAT TUDOMÁNYTÖRTÉNETI EMLÉKÉREM felirattal. A hátoldalára véséssel kerül a jutalmazott neve és a jutalmazás időpontja. Az emlékérem átmérője nyolcvan mm, anyaga bronz. Készítője: Szőllősy Enikő éremművész.

Az érem odaítélésének feltételei:
1.    Az Emlékérem olyan magyar, a földtan területén munkálkodó földtani szakembernek adható, aki a magyar földtani tudománytörténet értékeinek megőrzésében és népszerűsítésében kitartó és eredményes munkát végzett. Aki hozzájárult ahhoz, hogy a magyar földtan tudományos eredményei, és azokért kiemelkedő szakmai tevékenységet folytató szakemberek neve és munkássága az utókor számára fennmaradjanak. Aki ezzel a tevékenységével hozzájárult a magyar földtan hazai és nemzetközi jó hírének elismertetéséhez.
2.    Az Emlékérem csak a Magyarhoni Földtani Társulat rendes és tiszteleti tagjának ítélhető oda.

Az Emlékérem odaítélésének rendje:
3.    Az Emlékérem három évenként a MFT Tisztújító Közgyűlésén kerül átadásra, először 2021-ben, ekkor három Emlékérem adható ki, a továbbiakban három évenként csak egy személy kaphatja meg az Emlékérmet.
4.    Az Emlékéremhez pénzjutalom nem jár. Ettől a MFT Elnökségének lehetőségeihez képest joga van eltérni.
5.    Az Emlékérem odaítélésére a Tudománytörténeti Szakosztály mindenkori vezetősége javaslatára a rendes Tisztújító Közgyűlést megelőző év november 30-ig a Társulat Választmánya öttagú Ajánló Bizottságot kér fel. A Bizottság elnöke a Tudománytörténeti Szakosztály elnöke. A Bizottság tagjai a Társulat rendes, és tiszteleti tagjai sorából kerülhetnek ki. A Bizottság jegyzői tisztét a Bizottság elnöke által felkért bizottsági tag tölti be.
6.    A Bizottság üléséről jegyzőkönyvet kell felvenni, melyet a jelenlévők aláírásukkal hitelesítenek. A Bizottság szavazattöbbséggel határoz, a szavazatok egyenlősége esetén az elnök szavazata dönt.
7.    A Bizottság ülése határozatképes, ha azon legalább az elnök és három tag jelen van.
8.    A Bizottság elnökének és tagjainak munkái nem értékelhetők. Amennyiben valamelyik bizottsági tag a jelöltek között szerepelne, a tagot a Bizottság elnöke bizottsági tagsága alól felmenti és helyette új bizottsági tagok kér fel. Amennyiben a jelölt/ek között a Bizottság elnöke is szóba jött, a tisztéből a Társulat elnöke választmányi döntés nélkül felmenti és helyette új elnököt kér fel.
9.    Az Ajánló Bizottság indoklással ellátott javaslatát a rendes, Tisztújító Közgyűlést megelőzően, január 31-ig terjeszti a Választmány elé. A Bizottság csak egy személyre – kivéve a 2021. évet, amikor három személyt jelölhetnek – vonatkozó javaslatot terjeszthet elő.
10.    Az Emlékérem odaítéléséről a Választmány dönt.
11.    Amennyiben a Választmány az Ajánló Bizottság javaslatát szakmai okok, vagy jelen Szabályzat megsértése miatt elutasítja, akkor a Bizottság felmentésével egyidejűleg új Ajánló Bizottságot kér fel, melynek tagjai csak a Választmány sorából kerülhetnek ki. Ez esetben az új Bizottság az Emlékérem odaítéléséről a Közgyűlés előtt 30 nappal közvetlenül dönt.
12.    Az Emlékérem odaítéléséről szóló, a Társulat elnöke és főtitkára által aláírt okiratot az Emlékéremhez mellékelni kell.
13.    Az odaítélésről szóló választmányi határozat az indoklással együtt, teljes terjedelmében megjelenik a Földtani Közlönyben.
14.    Az Emlékérem átadására az Érmet adományozó személyek meghívást kapnak. 

Egyebek:
Az Emlékéremből tizenöt példány készült, melyet Dudich Imre, Dudich Ákos, Daróczy Szabolcs és Zimmermann Katalin tizenöt darab díszdobozzal együtt adományként a MFT Tudománytörténeti Szakosztálya részére átadott.
A jelenlegi három éves ciklus mellett ez a mennyiség – figyelembe véve a 2021-ben kiadandó három példányt – 2057. évig elegendő. Ezután az Emlékérem fennmaradásáról a MFT soros Elnöksége, az akkori Tudománytörténeti Szakosztály vezetősége, valamint Dr. Dudich Endre örökösei dönthetnek.

Jelen szabályzatot a Magyarhoni Földtani Társulat Választmánya 2018. febr. 22-ei ülésén fogadta el. Amennyiben a szabályzaton változtatás történik, az adományozóknak véleménynyilvánítási joguk van.

Az emlékérmet elnyert tagtársak:

2021. Dobos Irma, Póka Teréz, Kecskeméti Tibor
2024. Hála József