Terepbejárás a gerecsei kainozoos képződmények vizsgálatára

Leírás: 

Október 14–15. (péntek-szombat)
MFT ÁLTALÁNOS FÖLDTANI SZAKOSZTÁLY, MTA SZEDIMENTOLÓGIAI ALBIZOTTSÁG

Terepbejárás a gerecsei kainozoos képződmények
és paleomorfológiai elemek vizsgálatára

Beszámoló a rendezvényről

A terepbejárás az utóbbi évtizedben a Gerecsében és környékén megismert kainozoos képződmények új szedimentológiai, őslénytani, szerkezeti és geomorfológiai eredményeit mutatja be, és számos nyitott kérdésre keres – közös fejtörésen keresztül – választ. Az eredmények sok forrásból származnak: a MÁFI (MFGI) földtani térképzési projektjéből, az ELTE geológus és geofizikus hallgatóinak térképezési gyakorlataiból, szakdolgozataiból, OTKA kutatásokból (81530, 106197), illetve bilaterális szlovák-magyar (TéT) kutatásból.
Fontos nyitott kérdések, amelyek együttes továbbgondolást/terepi vitát igényelnek: eocén/oligocén/pliocén-kvarter kavicstakarók kora, eredete, eocén felszínfejlődés és karsztosodás, majd üledékképződés, a Gerecse paleogén és pannóniai lefedettségének kora, mértéke, a kitakaródás kora, a szerkezeti elemek szerepe a pannóniai üledékképződésben, negyedidőszaki felszínfejlődés.
A program néhány pontja biztos, míg mások szervezés alatt vannak és a terepi vita idejének függvényei. A feltárásokat gépkocsival, majd gyalog közelítjük meg, az utak gyenge minőségűek.

Vezetők: Bartha István, Beke Barbara, Budai Soma, Csillag Gábor, Fodor László, Kercsmár Zsolt, Kövér Szilvia, Magyar Imre, Selmeczi Ildikó, Sztanó Orsolya, Zalai Zsófia

Tervezett program
Október 14. péntek

  1. Dunaalmás, K: abráziós kavics — a Gerecse nyugati peremvetőinek pannóniai előtti, alatti és utáni aktivitása: mennyi lehetett a meglevő, ill. aktívan alakuló topográfia?
  2. Dunaalmás, É, Iván-halála-völgy, pannóniai kavics, homok, puhatestűek, kréta homokkövön. Cumani-eredet bemutatása. — Hol lehetett a földrengés vetője? Mi a következménye az ősföldrajzra? A környezet eocén üledékei
  3. Neszmély, Disznóskúti-völgy, pannóniai deltaképződmények üledékföldtani bélyegei — Miért más az áramlás iránya a Gerecse ÉNy-i előterében? Fedve volt-e a Gerecse, mikor és mennyivel?
  4. Neszmély-Süttő között (opcionális feltárás), pannóniai homok, agyag, kvarter törmelékes üledékek (ha megvan még a fal)
  5. Lábatlan, magánvágóhíd melletti ("Pláza-völgy"), vagy a cementgyár mögötti feltárás: homokos, tarka agyagos eocén — a Bajnai Tagozat finomszemű változata
  6. Lábatlan, Bersek-hegy, homokkő, konglomerátum, édesvízi mészkő — hogy néz ki a kréta sorozat eocén fedője?

Október 15. szombat
1. Opcionális feltárás: Pusztamarót, Hosszúdomb: pediment-maradvány yardang tetején. — Felszínfejlődés
2. Pusztamarót, Cigány-Bükk: nem datált breccsa, csigákkal. — Lehetséges kor, kérdéses eredet megvitatása, szerepe a paleogén vagy miocén deformációban.
3.-5. Bagoly- völgy előfordulásai: Vörös-híd, új fejtősor déli része. Vető menti üledékes kitöltés, barlangkitöltések, Vörös-híd, régi kettős kőfejtő: Vető menti üledékes kitöltés, barlangkitöltések, „Grand-Canyon”: barlangkitöltés, maradványkavics. — eredet, karsztosodás, felszínfejlődés a paleogénben (miocénben?) szerkezeti következmények.
6. Opcionális feltárás: Alsó-Látó-hegy keleti lejtője, kavics. — Kora bizonytalan
7. Opcionális feltárás: Bánya-hegy: Kavicsos, tűzkőklasztos hasadékkitöltés. — Szerkezeti üzenet, kérdéses korral
8. Vértestolna, faluvég: oligocén homokkő. — keresztrétegzés
9. Tarján, Szúnyog-tó: széllyuk, kvarter pediment. — hogy néz ki a biztos kvarter kavicslepel?
10. Tatabánya, Keselő-hegy: kovás üregkitöltés. — paleogén(?) felszínalakulás

A kirándulás önköltséges, a közlekedés saját autókkal történik. Találkozó pénteken reggel Dunaszentmiklós DK-i faluvégén a sportpályánál. A program szombaton este ér véget. Szállás: Dorog, Dunagáz Oktatóközpont, 4000 Ft/fő.

Jelentkezési határidő: szeptember 15. – a szállásfoglalás miatt kérjük betartani!

Jelentkezni az alábbi linken található űrlap kitöltésével lehet:
http://bit.ly/geojelentkezes
További információk: Bartha István Róbert: isti.bartha@gmail.com; 20/5003421